Jak zacząć chodzić na siłownię: przewodnik dla początkujących

Wiele osób chciałoby częściej ćwiczyć na siłowni, ale nie wie, jak zacząć. Albo czują się onieśmieleni przez wszystkich superwysportowanych bywalców, albo po prostu nie wiedzą, jak dopasować siłownię do swojego planu dnia. Ale rozpoczęcie ćwiczeń jest łatwiejsze, niż myślisz! W czasie spotkania z nowym członkiem dowiesz się, jak wszystko działa i odpowiesz na wszelkie pytania dotyczące kosztów członkostwa, zasad korzystania z szatni itp. Większość siłowni oferuje również bezpłatne zajęcia wprowadzające, które są idealne dla osób rozpoczynających treningi. Dzięki tym zajęciom zapoznasz się z trenerami, nauczysz się podstawowych ćwiczeń i dowiesz się, jak wygląda trening w danej siłowni.

Wygospodarowanie czasu na rutynę może być trudne dla każdego, ale te strategie pomogą Ci sprawić, że stanie się ona regularną częścią Twojego życia:

Zdecyduj, co chcesz osiągnąć dzięki chodzeniu na siłownię

Zanim zaczniesz chodzić na siłownię, ważne jest, abyś zadał sobie pytanie, po co w ogóle tam chodzisz. Czy chcesz schudnąć? Zbudować mięśnie? Poprawić stan zdrowia? Bez względu na to, jaki jest Twój cel, pamiętaj o nim podczas poruszania się wśród różnych maszyn, ciężarów i innego sprzętu, który na początku może być przytłaczający.

Musisz także zdecydować, jaki rodzaj ćwiczeń chcesz wykonywać. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać na siłowni. Niektóre z nich to trening siłowy, joga i ćwiczenia cardio. Na siłowni można też wykonywać kombinację różnych rodzajów ćwiczeń. Jeśli nie jesteś pewien, co chciałbyś robić na siłowni, zawsze możesz porozmawiać z trenerem o zajęciach, które mogą być dla Ciebie odpowiednie. Pomogą Ci oni w opanowaniu tego, co może wydawać się przytłaczającą ilością ćwiczeń do wyboru.

Podstawy planowania

- Znajdź siłownię, która będzie dla Ciebie odpowiednia: Choć szczegóły każdej siłowni mogą się różnić, większość z nich oferuje bezpłatne członkostwo próbne, dzięki któremu możesz wypróbować swoje możliwości przed podjęciem zobowiązania. Skorzystaj z tej okazji, aby odwiedzić dwie lub trzy siłownie w swojej okolicy i zadawać mnóstwo pytań na temat stawek i zasad członkostwa. Szukasz siłowni, która oferuje to, czego potrzebujesz, w cenie, na którą możesz sobie pozwolić.

- Jak często powinieneś chodzić na siłownię? Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, możesz zacząć od chodzenia na siłownię dwa razy w tygodniu. Gdy poczujesz się pewniej, możesz z łatwością zwiększyć częstotliwość wizyt do trzech lub czterech razy w tygodniu.

- O jakiej porze dnia najlepiej jest chodzić na siłownię? Niektórzy ludzie wolą chodzić rano przed pracą, inni - wieczorem po pracy. Znajdź to, co najbardziej Ci odpowiada, i wprowadź to do swojej codziennej rutyny.

- Znajdź przyjaciela: Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na siłownię z przyjacielem lub członkiem rodziny, czy też znajdziesz partnera w Internecie na stronie poświęconej ćwiczeniom, posiadanie przyjaciela, z którym będziesz ćwiczyć, może mieć ogromne znaczenie. Ktoś, z kim można porozmawiać podczas ćwiczeń na maszynach, pobiegać lub uprawiać jogę, może być bardzo pomocny w wytrwaniu w postanowieniu. Przyjaciel lub członek rodziny też może być świetny, ale uważaj, by nie odwrócił Twojej uwagi od treningu.

- Zapisuj swoje treningi: Łatwo jest zapomnieć, co się robiło, gdy kilka razy w tygodniu odwiedza się siłownię. Prowadzenie dziennika może być świetnym sposobem na utrzymanie się na dobrej drodze i upewnienie się, że zapewniasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku i ćwiczeń.